Święty Mikołaj - kogo widzisz, kiedy słyszysz tę nazwę? Z pewnością miłego, starszego pana w czerwonym ubraniu, z lekką nadwagą i białą brodą, który radośnie pokrzykuje "ho-ho-ho". Każdy go zna i wie, co jegomość robi. To oczywiste: przemierza świat na saniach ciągniętych przez zaprzęg reniferów - odwiedza dzieci w domach i rozdaje prezenty. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że święty Mikołaj ma swój pierwowzór. To biskup Miry, postać historyczna, wyniesiona przez Kościół na ołtarze.
Życiorys świętego Mikołaja
Pierwowzorem świętego Mikołaja, który obdarowuje dzieci prezentami był żyjący na przełomie III i IV wieku Mikołaj, biskup starożytnego miasta Mira (położonego w dzisiejszej Turcji). Znany jest jako Mikołaj z Miry, Sanctus Nicolaus, Mikołaj z Bari
Jaki jest życiorys świętego Mikołaja? Mikołaj urodził się w Patarze na terenie obecnej Turcji w (około) 270 roku. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców. Według podań i legend Mikołaj z Miry (dziś Demre) pomagał najuboższym mieszkańcom miasta, zwłaszcza dzieciom. Wyróżniał się wielką wrażliwością na potrzeby innych. Podrzucał ludziom mieszki z pieniędzmi i innymi prezentami. Swój majątek rozdał biednym. Jego śmierć jest datowana na połowę IV stulecia, a ciało spoczywa w Barii na południu Włoch.
Po śmierci biskupa mieszkańcy Miry kontynuowali jego dzieło - 6 grudnia, w rocznicę śmierci świętego Mikołaja, obdarowywali się prezentami. Od IX wieku Mikołaj był czczony w chrześcijaństwie wschodnim i zachodnim jako święty i cudotwórca. Przez wieki był jednym z najbardziej wielbionych świętych. Jego kult był tak popularny, że od XVI wieku w kalendarzach protestanckich przy 6. grudnia pojawił się zapis o wspominaniu tego dnia Mikołaja. Nazwę święto zastąpiono Dniem Mikołaja. Zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami przyjął się powszechnie w niemal całej Europie Zachodniej.
Święty Mikołaj - legendy
Ze świętym Mikołajem wiąże się wiele legend. Najbardziej znana głosi, że kiedy pewien człowiek sprzedał swoje trzy córki do domu publicznego, nie mając za co ich wyżywić, biskup wrzucił przez komin jego domu sakiewki z pieniędzmi. Te wpadły do pończoch i butów, które suszyły się przy kominku. Dzięki wsparciu finansowemu dziewczęta zostały uratowane, mogły też wyjść za mąż.
REKLAMA
Znana jest także legenda o żeglarzach. Głosi ona, że podczas sztormu, gdy statek zaczął tonąć, żeglarze wzywali na pomoc Mikołaja. Biskup pojawił się na statku, nakazał uciszyć się wiatrowi, po czym zniknął. Żeglarze dopłynęli bezpiecznie do portu.
Kolejną legendą jest legenda o zbożu. Głosi ona, że Mikołaj z Miry ukazał się we śnie kapitanowi statku, który płynął z Aleksandrii do Konstantynopola. Duchowny poprosił kapitana, by ten przekazał część zboża głodującym mieszkańcom Miry. Pomimo tego, że w mieście wyładowano sto korców zboża, gdy statek dopłynął do Konstantynopola okazało się, że w ładowni nic nie brakuje.
Święty Mikołaj - patronat
Mikołaj był uważany za świętego, który udziela pomocy każdemu, w każdej potrzebie. Poświęcono mu tysiące kościołów, ołtarzy, kaplic, szpitali i hospicjów. Już w średniowieczu uważano Mikołaja za patrona dzieci. Dziś św. Mikołaj jest patronem wielu krajów i miast, a także grup zawodowych i społecznych, na przykład:
marynarzy, rybaków i żeglarzy,
bednarzy, wytwórców guzików,
cukierników i piekarzy,
panien szukających kandydata na męża,
gorzelników i piwowarów,
jeńców, sędziów i więźniów,
kierowców, kupców,
uczonych i studentów,
notariuszy,
pielgrzymów i podróżnych.
Wizerunek świętego Mikołaja
Obecny wizerunek świętego Mikołaja zdecydowanie odbiega od swojego pierwowzoru. Nic dziwnego. Pojawił się wiele wieków później, a został spopularyzowany w 1930 roku przez znany koncern. To właśnie za sprawą reklamy wykreowanej przez Freda Mizena w świadomości ludzi święty Mikołaj funkcjonuje jako brzuchaty, radosny pan z białą brodą i workiem wypełnionym prezentami. Wspólnym mianownikiem obydwu Mikołajów jest jedynie uśmiech dzieci i obdarowywanie ich prezentami.
Świętego Mikołaj - gdzie wysyłać listy?
Mało kto wie o Mikołaju z Miry, ale wszyscy wiedzą, że święty Mikołaj mieszka w Laponii, gdzie ma swoją fabrykę z zabawkami, w której pracują elfy. To dlatego co roku dzieci piszą listy do świętego Mikołaja. Gdzie je wysyłać? List można położyć na parapecie, ale i zanieść do urzędu pocztowego, opatrując kopertę adresem:
Santa Claus, Arctic Circle,
96930 Rovaniemi, Finlandia
lub
Santa Claus, North Pole,
Canada, H0H 0H0
żródło:
DZISIAJ MAGICZNY DZIEN
NIE TYLKO DLA DZIECI
NIE ZAPOMNIJCIE O TYM
Comments